Ak vy alebo vám blízka osoba trpíte Alzheimerom alebo inou formou demencie, neklesajte na duchu. Ľudia s Alzheimerom môžu stále viesť plnohodnotný a osviežujúci život. Spôsob, akým sa vyrovnávate s diagnózou a plán do budúcnosti môžu spraviť veľký rozdiel pre vás a vašu rodinu.

Takže, čo teraz? Ako žiť s Alzheimerovou chorobou? Ako sa vyrovnať so život meniacou diagnózou? Čo by ste mali robiť?

Či už máte Alzheimera alebo sa staráte o blízku osobu s ochorením, začnite s nasledujúcimi tipmi:

Celkové zdravie

Nájdite si dobrého lekára a porozprávajte sa s ním o možnostiach liečby. Existujú rôzne efektívne a dostupné lieky, ktoré môžu spomaliť proces postupu choroby. (Vždy svojmu lekárovi povedzte či užívate nejaké iné lieky alebo bylinné/prírodné doplnky.) Podeľte sa s rodinou a priateľmi o vašu diagnózu a vysvetlite im symptómy, ktoré sprevádzajú toto ochorenie. Nebojte sa poprosiť vašich blízkych o pomoc. Je veľmi pravdepodobné, že budú chcieť byť zapojený a budú sa cítiť lepšie, ak budú vedieť ako vám pomôcť.

Nezabúdajte na vaše duchovné zdravie. Píšte si denník, modlite sa alebo meditujte. Ak ste súčasťou organizovanej skupiny, vyhľadajte pomoc v nej.

Mentálne zdravie:

Zistite si o Alzheimerovi čo najviac a o tom čo môžete očakávať s postupom choroby. Keď porozumiete symptómom a liečbe Alzheimerovho ochorenia, pomôžete sebe a svojim blízkym vyrovnať sa s ním a byť trošku viac pozitívny.

Zvážte používanie niektorej z týchto stratégií:

  • Spravte si rozvrh na každý deň
  • Zapisujte si mená a udalosti
  • Zapisujte telefónne hovory, ktoré boli prijaté alebo volané
  • Použite nálepky na skrinky a šuplíky, aby ste vedeli, kde čo máte
  • Veďte si zoznam dôležitých telefónných čísel

Zostaňte čo najviac aktívni, či už fyzicky alebo psychicky. Nevzdávajte sa svojich koníčkov, záujmov alebo sociálnych kruhov. Snažte sa precvičovať mozog robením rôznych mentálnych cvičení ako krížovky, Sudoku alebo puzzlami.

Uvedomte si, že aj keď budete musieť spomaliť vo väčšine veciach a niektoré dni budú horšie ako iné, stále máte ostatným čo ponúknuť.

Fyzické zdravie:

Okrem pravidelného cvičenia, choďte pravidelne na prehliadky ku očnému a ušnému, nakoľko deficit v týchto oblastiach môže veci iba zhoršiť. Dbajte na správnu stravu. Niekedy je príprava jedla alebo dodržiavanie rozvrhu príjmu stravy môže byť náročné, tak zvážte objednávanie jedla.

Ak pre vás začne byť ťažké užívať nové lieky a dodržiavať dávky, používajte krabičku na lieky, na ktorej sú označené dni a časy.

Ak sa staráte o niekoho s Alzheimerom, sledujte svoje vlastné zdravie. Dobre sa o seba starajte, aby ste mohli pokračovať v dobrej starostlivosti o človeka s Alzheimerom.

Emočné zdravie:

Či už ste opatrovateľ alebo osoba s Alzheimerom, vyrovnať sa s touto chorobou je stresujúca záležitosť. Dajte si čas a priestor na prispôsobenie sa tejto výzve. Pokračujte v trávení času s rodinou a priateľmi, sociálna interakcia a podpora od milovaných osôb je pre vaše zdravie dôležitá. Ak zažívate depresiu, úzkosť alebo iný stres, stretnite sa so sociálnym pracovníkom, psychológom alebo poradcom.

Ak sa staráte o niekoho s Alzheimerom, uvedomte si, že to nie je iba zodpovednosť a výzva, ale aj dôležité privilégium. Rozoznajte znaky vyhorenia, aby ste sa im mohli vyhnúť a obrániť sa im.

 

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: