Všimli ste si, že pamäť vašej mamy sa zhoršuje? Pochybujete o úsudku manžela vo veciach, v ktorých bol ešte donedávna veľmi kompetentný? Chová sa vaša sestra v poslednej dobe veľmi čudne a obviňuje vás, že jej kradnete peniaze?

Ak sa nachádzate v tej nepríjemnej pozícii, že máte dojem, že váš rodinný príslušník má Alzheimera, môže byť ťažké rozhodnúť sa čo robiť. Je to veľmi citlivá téma a treba dobre zvážiť kým o tom začnete v rodine hovoriť. Začnite so zvažovaním nasledujúcich štyroch návrhov:

Prečítajte si o príznakoch Alzheimera

Ak tieto príznaky badáte na príbuznom, o ktorého sa obávate, záleží aj od toho, či sa jeho správanie mení pomalým, alebo rýchlym tempom. Ak sú totiž zmeny náhleho charakteru, môže sa jednať o radu psychických porúch, ktoré sú pomerne ľahko liečiteľné. Preto čo najskôr navštívte s príbuzným lekára.

Ak sa však zmeny vyvíjali pomaly, je väčšia pravdepodobnosť, že sa jedná o problémy demencie, a to môže byť práve Alzheimerova choroba.

Porozprávajte sa s členmi rodiny či priateľmi

Zistite, či ostatní príbuzní či priatelia vášho rodinného príslušníka vnímajú na ňom zmeny chovania. Robte to ale tajne a s rešpektom voči osobe, o ktorej sa jedná, aby ste zbytočne nepriniesli do rodiny pocity ublíženia či trápnosti. Keď človeka zasiahne Alzheimer, zvyčajne je schopný popasovať sa s výpadkami pamäte tak, aby si to ľudia nevšimli, avšak pred blízkym okolím to málokedy utají. Veľakrát je teda nápomocné overiť si, či aj zvyšok rodiny pozoruje na človeku to čo vy. Možno totiž pozorujú to čo vy ale váhali, či s tým majú niečo robiť alebo to nechať tak.

Opýtajte sa toho rodinného príslušníka ako je na tom jeho/jej pamäť

Niektorí ľudia si veľmi všímajú, ako funguje ich pamäť. Mohli si teda všimnúť, že v poslednej dobe sa ich pamäť zhoršuje a budú radi, že sa o tom môžu s niekým porozprávať. Iní zas na druhej strane môžu byť kvôli takejto otázke nahnevaní, defenzívni a budú mať tendenciu popierať svoje problémy. Vy predsa najlepšie poznáte svoju rodinu, preto zvoľte spôsob komunikácie o ktorom viete, že bude najlepší pri tom ktorom rodinnom príslušníkovi.

Na takýto rozhovor si vyberte správny čas počas dňa a používajte vety s prvou osobou. Čiže budete hovoriť vety ako „Trochu sa o teba bojím mami. Zaujíma ma ako sa ti vodí. Zdá sa mi, že poslednou dobou máš problémy s pamäťou a zaujímalo ma, či si si to všimla aj ty.“ Takýto prístup zníži šance na defenzívne a nahnevané odpovede a zároveň je efektívnejší ako prístup spôsobom: „Vyzeráš, že máš problémy s pamäťou.“

Taktiež by ste sa mali vyhnúť používaniu slova „Alzheimer“, keďže ešte neviete, či váš rodinný príslušník má túto diagnózu. Namiesto toho používajte slová ako „problémy s pamäťou“.

Presvedčte ho/ju aby šiel/šla k lekárovi

Váš rodinný príslušník v tejto situácii potrebuje odborné posúdenie lekára. Niekedy sa totiž môže zdať, že ide o Alzheimera, a pri tom môže ísť o iné problémy, ako napríklad nedostatok vitamínu B12. Problém so štítnou žľazou ako aj kombinácia niektorých liekov môžu taktiež spôsobovať problémy s pamäťou či úsudkom. Diagnostika je v tomto prípade teda veľmi dôležitá práve preto, aby sa mohla zvoliť správna metóda liečby.

Môžete sa stretnúť s tým, že dotyčný/dotyčná bude odmietať návštevu lekára. V takomto prípade im vysvetlite, že už je znova čas na preventívnu prehliadku.

Ak aj napriek tomu nedokážete docieliť aby ten človek navštívil lekára, porozprávajte sa s ním vy, objasnite mu svoje obavy z Alzheimera a dohodnite sa, že lekár dotyčnému sám zavolá a dohodne si s ním termín na vyšetrenie. Taktiež, niekedy sa v rodine nachádza jeden človek, ktorý má lepšie presvedčovacie schopnosti ako ostatní. V takej situácii neváhajte a požiadajte ho aby sa s dotyčným rodinným príslušníkom porozprával a dohovoril mu, nech čo najskôr navštívi lekára. Takto sa mu dostane starostlivosti a liečby, ktorú potrebuje.

Prečítajte si aj tento článok a pripravte sa na to, aký život vás/vášho príbuzného s touto diagnózou čaká a na čo sa treba pripraviť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: