Ak ste ako ja, už ste si vyhľadali rodinnú históriu chorôb a rozmýšľali, „Ako dopadnem ja? Tiež budem mať vysoký tlak? Čo môžem spraviť pre to, aby som znížil riziko, že sa u mňa vyvinú určité choroby?“ To ma často vedie k ďalšiemu kroku – pokračovať v pravidelnom cvičení či jesť o pár kúskov ovocia či zeleniny viac, aby som znížili riziko vytvorenia nejakých chorôb.

Ak história chorôb vo vašej rodine obsahuje Alzheimerovu chorobu, možno rozmýšľate nad tým, aká je pravdepodobnosť, že sa vyvinie aj u vás. Je demencia geneticky daná?

Nedávno mi túto otázku položila jedna čitateľka. Uviedla, že jej matka aj teta obe zomreli na Alzheimera a uvažuje či aj ona dostane Alzheimera.

Existuje spojitosť medzi históriou rodinných chorôb a vývojom Alzheimera. Inými slovami, ak máte v rodine niekoho s Alzheimerom, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie. Ak viacero členov vašej rodine trpí Alzheimerom, riziko sa pre vás zvyšuje.

Rizikové gény

Existuje viacero rizikových génov, ktoré sa viažu na Alzheimera. Rizikové gény sú také, ktorých ak ste nositeľom, zvyšujú riziko vývoja choroby. Avšak, nie u každého nositeľa týchto génov sa vytvorí Alzheimer.

Najsilnejším rizikovým génom je apolipoproteín E-e4 (APOE-e4). APOE-e4 je jedným z troch APOE génov, ktoré každý dedí po matke a otcovi. Ak od jedného z rodičov zdedíte APOE-e4, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie Alzheimer. Ak zdedíte APOE-e4 od oboch rodičov, vaše riziko sa zvyšuje ešte viac. Avšak, ostáva to iba rizikom – nie je isté, že sa u vás vyvinie Alzheimer.

Určujúce gény

Určujúce gény sú také, ktoré ak zdedíte, spôsobia vývin (alebo ho určia) Alzheimera. Určujúce gény typicky spôsobujú, že sa Alzheimer vyvinie v skoršom veku a často sa prenesú aj na deti. Podľa Alzheimerovej Asociácie, existuje niekoľko stoviek rozvetvených rodín po celom svete s týmito génmi. Táto skorá demencia sa nazýva automálna dominantná Alzheimerova choroba (ADAD) alebo rodinná Alzheimerova choroba.

Ďalší rizikový faktor: Vek

Okrem genetiky a rodinnej histórie je ďalším rizikovým faktorom vek. Alzheimer sa stáva bežnejším čím starší je jedinec.

Znižovanie rizika

Existuje, samozrejme, mnoho vecí, ktoré môžete robiž pre to, aby ste znížili riziko vývinu Alzheimera. Patrí medzi ne správna strava, fyzická aktivita a mentálna aktivita.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: