Ak sa chystáte svojho lekára pýtať na informácie ohľadom liekov na Alzheimera, zrejme bude vaša prvá otázka „Ktoré lieky účinkujú najlepšie?“. Faktom ale je, že v účinnosti jednotlivých alternatív liekov sú len malé rozdiely.

Rozdiely, ktoré medzi jednotlivými liekmi môžete pozorovať sú skôr v cene, vedľajších účinkoch, a ako jednoduché je lieky užívať (napríklad, ak sa musia lieky užívať viac ráz denne, nebude to neskôr príliš komplikované?). Či už ste len rodinný príslušník alebo ste človek, ktorému bola nedávno diagnostikovaná Alzheimerova choroba, skúste sa opýtať lekára nasledujúce otázky:

  • Ktoré lieky sú najbezpečnejšie z hľadiska kombinácie s inými liekmi, ktoré som mala ja/môj príbuzný predpísané už predtým?
  • Ktoré lieky majú najnižší risk vedľajších účinkov keď vezmeme do úvahy súčasný zdravotný stav mňa/môjho príbuzného?
  • Aké vedľajšie účinky by som mal očakávať na sebe/svojom príbuznom a pri výskyte ktorých z nich by som vás mal/mala kontaktovať?
  • Ako sa berú všetky tie lieky (formou piluliek, tekutiny, náplasti na kožu, atď.)? Ako často sa majú tie lieky brať? Existujú nejaké ďalšie inštrukcie, ktoré si mám ohľadom tých liekov zapamätať (napríklad pred alebo po jedle)?
  • Ako dlho bude trvať kým sa dá zhodnotiť či liek účinkuje? A ak funguje, bude jedného dňa možné prestať lieky užívať a zachovať ich účinok?
  • Koľko stoja jednotlivé lieky? A koľko z toho pokryje moje poistenie? Odporúčate generické formy niektorých týchto liekov?

Pýtanie sa týchto a ďalších podobných otázok vám pomôže zoznámiť sa s možnosťami medikamentóznej liečby. Na základe toho sa potom po rozhovore s lekárom môžete rozumne rozhodnúť, ktorá možnosť bude tá najlepšia pre vás alebo vášho príbuzného.

 

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: