Čo je alzheimerova choroba?

Alzheimer je progresívna neurologická choroba, ktorá postupom času končí až vo fáze, kedy mozog prestáva správne fungovať. Alzheimerova choroba spôsobuje výpadky pamäti, problémy s komunikáciou a fungovaním vo všeobecnosti.

Alzheimer bol prvý krát identifikovaný Aloisom Alzheimer v roku 1906 v Nemecku a je to najbežnejší typ demencie, čo je všeobecný pojem pre narušenú funkčnosť mozgu. Existujú aj iné druhy demencie, ako napríklad frontotemporálna demencia, Huntingtonova choroba, Lewy telesná demencia, Prakinsonova choroba a Creutzfeldt-Jakobova choroba. Demencia sa taktiež môže vyvinúť aj z potenciálne zvrátiteľných situácií ako nedostatok vitamínu B12, ale aj z niektorých infekcií, ako napríklad AIDS v pokročilom stave.

rozklad mozgu demencia

Existujú dva typy Alzheimerovej choroby: skorý Alzheimer, choroba sa vyznačuje počiatkom pred dosiahnutím veku 60 rokov; a neskorý Alzheimer, alebo typicky, Alzheimer.

 

Symptómy a následky Alzheimera

Symptómy Alzheimera zahŕňajú problémy s pamäťou, komunikáciou, porozumením a úsudkom. Osobnosť človeka sa taktiež môže začať meniť.

Ako choroba postupuje, postihnutý jedinec stráca schopnosť fungovať mentálne, sociálne a nakoniec aj fyzicky. V stredných fázach Alzheimera môže jedinec prejavovať nevhodné správanie a emócie, ktoré môžu byť pre blízke osoby ťažko znesiteľné. Vo finálnych fázach je jedinec úplne odkázaný na človeka, ktorý sa o neho stará.

 

Kto dostane Alzheimera?

V USA je odhadom 5,4 milióna ľudí, ktorý trpia Alzheimerom alebo podobným typom demencie, aj keď nie všetkým z nich bola diagnostikovaná. Ako dodatok výskumníci odhadujú, že až 500 tisíc z týchto 5,4 milióna ľudí trpí skorým Alzheimerom. Alzheimer nie je normálnou súčasťou starnutia, avšak čím starší je jedinec, tým sa zvyšuje šanca na vývoj Alzheimerovej choroby.

13 % jednotlivcov nad 65 trpia Alzheimerom alebo inou formou demencie, zatiaľ čo takmer 50 % jednotlivcov nad 85 rokov trpia Alzheimerom alebo inou formou demencie. Demografická skupina s najvyšším podielom Alzheimera sú Kaukazské ženy, a to práve preto, že priemerná dĺžka života je tam najvyššia.

 

Diagnostikovanie Alzheimera

Diagnostikovanie Alzheimera prebieha vylučovaním ostatných chorôb, skúmaním rodinnej histórie a uskutočnením mentálnej skúšky, aby sa vedelo ako dobre mozog pracuje.

Aj keď často diagnostikujú Alzheimera všeobecní lekári, hodnotenie môžete hľadať taktiež u psychológa, geriatra alebo neurológa. Alzheimer nemôže byť jednoznačne diagnostikovaný, až pokým človek nie je po smrti, kedy sa robí autopsia a môžu sa identifikovať zmeny mozgu, avšak, diagnostika nástrojmi, ktoré boli spomenuté sa momentálne štandardne využíva a osvedčila sa ako veľmi presná.

 

Liečba Alzheimera

Liek na Alzheimera zatiaľ neexistuje, no stanovenie efektívnejšie liečby a metód prevencie, rovnako ako hľadanie lieku na túto chorobu je pre výskumníkov vysokou prioritou. Súčasná liečba Alzheimera sa zameriava na zmierňovanie symptómov Alzheimera, či už kognitívne alebo behaviorálne, a to dvomi spôsobmi – terapia liekmi a terapia bez liekov.

Terapia liekmi

Zvyšovače kognitivity sú lieky, ktoré sa pokúšajú spomaliť postup symptómov Alzheimera. Zatiaľ čo sa zdá, že tieto lieky u niektorých ľudí zlepšujú myšlienkový proces, efektivita liekov sa veľmi líši od jednotlivca k jednotlivcovi. Tieto lieky musia byť pravidelne monitorované kvôli vedľajším účinkom a možným interakciám s inými liekmi.

Psychotropické lieky môžu byť predpísané, aby sa zamerali na správanie a emocionálne symptómy Alzheimera. Psychotropiká sú lieky, ktoré zasahujú psychologické a emočné aspekty funkcií mozgu. Napríklad, ak osoba zažíva halucinácie, môžu jej byť predpísané psychotropiká – napríklad antipsychotiká – a často pomôžu zbaviť sa halucinácií. Rovnako ako zvyšovače kognitivity, psychotropiká majú potenciál pre výrazné vedľajšie účinky a interakciu s inými liekmi, takže by sa mali užívať opatrne a spojiť sa s teraiou bez liekov.

Terapia bez liekov

Terapia bez liekov sa zameriava na liečbu symptómov správania a emocionálne symptómy Alzheimera tým, že sa učíme porozumieť a komunikovať s ľuďmi, ktorí majú Alzheimera. Správanie je pre ľudí s Alzheimerom často spôsob komunikácie, takže cieľom je porozumieť významu správanie a prečo.

Terapia bez liekov by sa mala vo všeobecnosti vyskúšať pred užívaním psychotropických liekov, nakoľko nemá potenciálne vedľajšie účinky.

Cieľom tohto prístupu je vyvinúť efektívnejšie zásahy do liečby prispôsobením prístupu človeka, ktorý sa o jedinca stará a vďaka tomu minimalizovať namáhavé správanie postihnutého.

 

Prevencia Alzheimera

Existuje množstvo teórií o tom ako sa dá Alzheimerovej chorobe vyhnúť, ale momentálne nevieme o žiadnom istom spôsobe. Zdravá strava, aktívny životný štýl s množstvom fyzickej aktivity, sociálne interakcie a pravidelné mentálne cvičenia sú stratégie, ktoré niektorí považujú za efektívne ako prevenciu proti Alzheimerovi.

 

Vyrovnávanie sa s Alzheimerom

Ak si myslíte, že vy alebo niekto koho poznáte môže mať Alzheimera, vedzte, že sme tu pre vás, či už, aby sme vám poskytli informácie alebo, aby sme vám poskytli nápady a rady od ostatných vo vašej situácii. Ak budete aktívny a pripravený, môžete niektoré problémy uľahčiť: Vyrovnať sa s Alzheimerom nie je jednoduché, ale nie je to niečo čo musíte spraviť sami.

 

Video vysvetlujúce, čo je to alzheimerová choroba:

 

 • Súvisiace články:

  • Čo robiť keď sa obávate, že váš príbuzný má Alzheimera

   Všimli ste si, že pamäť vašej mamy sa zhoršuje? Pochybujete o úsudku manžela vo veciach, v ktorých bol ešte donedávna veľmi kompetentný? Chová sa vaša sestra v poslednej dobe veľmi čudne a obviňuje vás, že jej kradnete peniaze? Ak sa nachádzate v tej nepríjemnej pozícii, že máte dojem, že váš rodinný príslušník má Alzheimera, môže […]

  • 12 výhod skorého zistenia Alzheimerovej choroby

   Možno sa pýtate prečo je mnoho lekárov za čo najskoršie odhalenie Alzheimerovej choroby. Neznamená to, že sa len predĺži doba liečenia a tiež smútok z tejto choroby? Malo by vám byť však jasné, že keby nebolo nič čo by sme mohli urobiť čím skôr je Alzheimer diagnostikovaný, lekári by boli za oddialenie […]

  • Štatistika Alzheimerovej choroby a demencie: Kto ju dostane?

   Alzheimerova choroba a s ňou spojená demencia postihuje približne 5,4 milióna Američanov. Jeden z ôsmich starších dospelých má Alzheimerovu chorobu – šiesta najbežnejšia príčina smrti v Spojených štátoch. Takže z koho sa skladá tých 5,4 milióna ľudí? Ženy alebo muži? Okolo 2/3 z týchto 5,4 milióna ľudí s Alzheimerom sú ženy. Podľa Alzheimerovej Asociácie, „16 percent žien […]