Vedci sa ešte stále snažia plne porozumieť príčine či príčinám vzniku Alzheimerovej choroby. Kým sa tak ale stane, je nápomocné poznať hlavné znaky Alzheimera a taktiež riskantné faktory, ktoré ovplyvňujú šancu výskytu tejto choroby u človeka.

Hlavné znaky

Alzheimerova choroba je charakteristická hromadením sa proteínu v mozgu. Nemôže to byť skúmané na žijúcom človeku, ale už mnoho štúdií autopsií odhalili, že sa tomu tak skutočne deje.

Hromadenie proteínu sa prejavuje dvoma spôsobmi. Pri prvom sa proteín beta-amyloid nahromaďuje v medzerách medzi nervovými bunkami. V druhom prípade sa proteín tau akumuluje vo vnútri nervových buniek. Vedci stále skúmajú ako súvisí toto ukladanie proteínu s Alzheimerovou chorobou. Jedna teória hovorí, že nahromadený proteín blokuje schopnosť nervových buniek komunikovať medzi sebou a v dôsledku toho je pre bunky ťažké prežiť.

Autopsie odhalili, že hromadenie proteínu v mozgu sa s pribúdajúcim vekom udeje väčšine ľudí, avšak zďaleka nie v takej miere ako ľuďom s Alzheimerom. Avšak vedci stále nevedia prísť na to, prečo sa proteín hromadí v mozgu niektorých ľudí v takom veľkom množstve, a u iných nie. Každopádne, opakované štúdie preukázali niekoľko faktorov, ktoré môžu zvýšiť vašu šancu na Alzheimerovu chorobu.

Rizikové faktory Alzheimera

  • Vek: toto je stále vedúci faktor pre výskyt Alzheimera. Túto chorobu má každý ôsmy človek nad 65 rokov a takmer každý druhý človek nad 85 rokov. Pravdepodobnosť, že vám diagnostikujú Alzheimera sa po dosiahnutí 65 rokov s každými ďalšími 5 rokmi skoro zdvojnásobuje.
  • Rodinná anamnéza: Ľudia, ktorých rodič či súrodenec má Alzheimera, majú 2-3x väčšiu šancu, že túto chorobu budú mať tiež, oproti ľuďom, u ktorých sa Alzheimer v rodine nevyskytol. Ak máte dokonca takých príbuzných viac než len jedného, šanca je o dosť väčšia.
  • Životný štýl: Je jasné, že vek a rodinnú anamnézu nemôžete ovplyvniť, ale vedci identifikovali niekoľko faktorov životného štýlu, ktoré majú vplyv na riziko Alzheimera a tieto faktory ovplyvniť môžete. Bola zistená spojitosť medzi vážnymi poraneniami hlavy a výskytom Alzheimera a preto platí, že ľudia, ktorí používajú bezpečnostné pásy a ktorí sa vyhýbajú situáciám kde je vysoké riziko pádov sú vo výhode.

Taktiež pribúda čoraz viac dôkazov o tom, že cvičenie a zdravá strava znižujú riziko toho, že budete mať Alzheimerovu chorobu. Taktiež obmedzovanie tabaku a alkoholu, spoločenská interakcia a intelektuálne stimulujúce aktivity majú ochranný účinok proti tejto chorobe.

Ako posledný faktor je tu prepojenie medzi chorobami srdca a chorobami mozgu. Ľudia, ktorí nemajú problémy so srdcom, majú menšiu šancu Alzheimerovej choroby alebo iných druhov demencie oproti ľuďom s kardiovaskulárnymi problémami.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: