Nehovoríme o tých fázach Alzheimera často, pravdepodobne preto, že postup sa v nich už spomaľuje v porovnaní so skoršími fázami, kedy je náročné správanie väčším problémom. No aj tak, je dôležité, aby ste vedeli čo očakávať počas neskorých fáz Alzheimera a ako poskytnúť optimálnu starostlivosť, keď Alzheimer dosiahne finálnu fázu.

Symptómy neskorej fázy

Aj keď každá osoba s Alzheimerom je jedinečná, väčšina jedincov, ktorých choroba zasiahla prechádza podobnými štádiami. Každé štádium je charakteristické vážnejšími symptómami.

Problémy s trávením v neskorých fázach

Ľudia v neskorých fázach Alzheimera majú zvýšené riziko podvýživy kvôli problémom s jedením a prehĺtaním. Taktiež môžu zažívať zmeny vo fungovaní čriev a močového mechúra, ako napríklad zápchy alebo inkontinencia. Našťastie, existujú stratégie, ktoré môžu vašej milovanej osobe pomôcť jesť a piť bezpečne a zlepšiť pravidelnosť funkcie čriev a močového mechúra.

Zdravotné problémy v neskorých fázach

V záverečných fázach Alzheimera môže spôsobiť vážne riziko telu milovanej osoby to, že je pripútaný k vozíku alebo k posteli. Problémy môžu byť napríklad s pokožkou alebo imunitným systémom. Naučte sa ako bojovať s imobilitou a znížiť riziko vašeho blízkeho na výskyt infekcie.

Kvalita života v neskorých fázach

Je dôležité, aby ste v neskorých fázach uchovali vašu milovanú osobu v pohodlí, ale môže to byť celkom náročné, pretože choroba ovplyvňuje jej schopnosť povedať vám kedy sa cíti pohodlne a kedy naopak nie. Aj tak je dôležité pokračovať v komunikácii a poskytovaní pohodlia tvorením osobného spojenia s milovanou osobou.

Vyrovnávanie sa a predbežný smútok v neskorých fázach

Zatiaľ čo neskoré fázy Alzheimera tvoria mnoho praktických výziev pre opatrovateľa, najťažšia časť opatrovania je riziko vyhovorenia a smútok, ktorý môže opatrovateľ cítiť zatiaľ čo milovaná osoba je ešte stále živá. Naučte sa vyhnúť tomuto vyhoreniu a ako sa prepracovať cez smútok zo straty, zatiaľ čo sa staráte sa o svojho blízkeho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: