Príčiny vzniku, symptómy a diagnostika

Ak vy alebo niekto koho poznáte preukazuje symptómy Alzheimera, čo by ste mali spraviť? Ako viete, že je to Alzheimer alebo normálna zábudlivosť? Akému lekárovi máte zavolať? Aké budú mať otázky a aké testy na mne budú robiť? Keď vieme zopár odpovedí dopredu, môže to uľahčiť našu úzkosť a budeme pripravení.

 

Alzheimer vs. Normálna zábudlivosť

Nepanikárte pri prvej známke zábudlivosti. Je normálne z času na čas zabudnúť kam ste si odložili okuliare alebo vrátiť knihu do knižnice. Alzheimer nie je jedna či dve zabudnuté veci, ani náhla zmena v kognitivite, je to skôr postupné pribúdanie symptómov. Takže, ak si chcete byť istí, značte si niekoľko mesiacov ako často sa tieto symptómy prejavujú. Zvážte požiadanie vášho blízkeho alebo kamaráta, aby vám taktiež povedal či nevidí nejaké príznaky. (Akákoľvek značna, náhla zmena v schopnosti zreteľne uvažovať znamená okamžitú návštevu lekára.)

 

Akému lekárovi by ste mali zavolať?

Niekoľko rôznych lekárov môže diagnostikovať Alzheimerovu chorobu. Môžete si dohodnúť kontrolu u vášho obvodného lekára alebo vyhľadať špecialistu ako napríklad psychológa, neurológia či geropsychiatra. Niektoré oblasti majú špeciálny program, ktorý sa špecializuje na testovanie Alzheimera a diagnostiku, takže skúste vyhľadať odporúčania aj na stránke neziskovej organizácie centra memory. Keď voláte, aby ste si dohodli termín, stručne opíšte vaše pozorovania a požiadajte o vyhodnotenie Alzheimera.

Nájsť si lekára špecializujúceho sa na alzheimera môžete napríklad na tejto webovej stránke.

 

Prečo si nechať určiť diagnózu?

Ak ste ako niektorí ľudia, s ktorými som mal možnosť rozprávať sa, môžete mať pocit, že ak vy alebo niekto z vašich milovaných má Alzheimera, radšej by ste o tom nevedeli. Koniec koncov, aký to má zmysel? Prečo ísť k lekárovi a počuť niečo, čo je veľmi ťažké počuť?

Napriek tomu, že prijať takúto informáciu je náročné, tu sú výhody, ktoré vám diagnóza prinesie.

Skorá liečba

Presná diagnóza na začiatku Alzheimera umožňuje, aby sa so správnou liečbou začalo skôr. Používajú sa lieky, ktoré fungujú lepšie, ak sú podávané v úvodných fázach Alzheimera.

Kontrola nad rozhodnutiami

Skorá diagnóza taktiež umožňuje plánovať dopredu a robiť rozhodnutia.

Lepšie znášanie

Vedieť pomenovať rôzne symptómy, ktorými vy alebo vaša milovaná osoba prechádzate vám môže poskytnúť pocit upokojenia, napriek smútku, ktorý ho sprevádza. Ako zvyšujete vaše porozumenie Alzheimera, môžete sa taktiež efektívne vyrovnávať s pocitmi ohľadom choroby a ich nástrahami.

Ako sa diagnostikuje Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba sa dá definitívne diagnostikovať až po smrti, keď sa vykoná autopsia mozgu. Lekár, avšak, môže diagnostikovať Alzheimera s rozumnou určitosťou vykonaním niekoľkých testov, ktoré môžu eliminovať iné príčiny výpadkov pamäte a porovnaním symptómov s tými, ktoré sú typické pre Alzheimera. Pri diagnostikovaní Alzheimerovej choroby sa prihliada na nasledujúce faktory:

Symptómy

Lekár sa môže trpiaceho jedinca a blízkej osoby pýtať na symptómy, ktoré prežíva, aby určil či sa zhodujú so symptómami Alzheimerovej choroby.

Skúšky mentálnej zdatnosti

Skúšky mentálnej zdatnosti sa často používajú na objedktívne posúdenie kongnitívnych funkcií. Existuje niekoľko spôsob ako zhodnotiť kongititivtu, ale jedna z bežnejších skúšok je Mini mentálna skúška. Táto skúška testuje rôzne aspekty schopností mozgu, ako napríklad pamäť, kalkulácie, orientácia a komunikácia.

Testy pomocou obrazu

Zmeny mozgu môžu byť taktiež pozorované cez rôzne techniky obrazov ako napríklad pozitrónový emisionálny tomografi (PET scan), výpočtový tomograf (CT scan) a magnetická rezonancia (MRI test). Tieto testy môžu vyhodnotiť zmeny vo veľkosti či štruktúre mozgu, rovnako ako ukázať na tumor či inú abnormalitu.

Laboratórne testy

Niektorí lekári možno objednajú testy ako napríklad krvný obraz či vyšetrenie moči. Tieto testy môžu ukázať infekcie alebo iné zdravotné ťažkosti, ktoré môžu zapríčiniť ťažkosti so zreteľným premýšľaním. Infekcie môžu často, najmä u starších dospelých, spôsobiť zmätok, takže je dôležité, aby lekár eliminoval tieto a iné zvrátiteľné ťažkosti ako príčinu.

Vyšetrenia na ochorenia, ktoré vyzerajú ako Alzheimer

Vyšetrenia zahŕňajú testy na rôzne zvrátiteľné ochorenia, ktoré sa môžu tváriť ako Alzheimerova choroba, ako napríklad depresia a delírium, a testy na odlíšenie Alzheimera od iných druhov demencie ako cievna demencia, Pickova choroba, Parinsonova choroba a Creutzfeldt-Jakobova choroba.

Diskusia o vašom zdraví vo všeobecnosti

Lekár sa vás môže spýtať či vám boli diagnostikované nejaké iné zdravotné ťažkosti alebo na iné dodatočné symptómy, ktoré zažívate. Ak ste u nového lekára, môže vás vopred požiadať, aby ste priniesli záznamy od vášho obvodného lekára, aby poznal vašu históriu a momentálny zdravotný stav.

 

Ako by ste sa mali pripraviť na stretnutie s lekárom?

Spravte si zoznam vašich symptómov a akýchkoľvek otázok, ktoré vás napadnú predtým než odídete. Takto sa uistíte, že dostanete informácie, ktoré potrebujete a chcete počas stretnutia získať. Niektorí lekári s vami na tomto stretnutí preberú diagnózu a iní vás objednajú na nasledujúce stretnutie, aby s vami prebrali čo zistili. Čakať na odpovede môže byť veľmi stresujúce a prijať diagnózu je strašidelné, ale keď viete čomu čelíte, môžete sa s tým vyrovnať a pripraviť sa na budúcnosť, rovnako ako obdržať skorú liečbu. Ak po vyšetrení zistíte, že vaša diagnóza je Alzheimerova choroba, spoľahnite sa, že sa vám budú snažiť pomôcť.