Alzheimerova choroba a s ňou spojená demencia postihuje približne 5,4 milióna Američanov. Jeden z ôsmich starších dospelých má Alzheimerovu chorobu – šiesta najbežnejšia príčina smrti v Spojených štátoch. Takže z koho sa skladá tých 5,4 milióna ľudí?

Ženy alebo muži?

Okolo 2/3 z týchto 5,4 milióna ľudí s Alzheimerom sú ženy. Podľa Alzheimerovej Asociácie, „16 percent žien vo veku 71 a vyššie má Alzheimerovu chorobu alebo inú demenciu, v porovnaní s 11 percent mužmi.“

Takže, znamená to, že u žien je väčšia šanca, že sa v nich vyvinie Alzheimer? Vlastne nie. Tvoria väčší percentuálny podiel, pretože sa dožívajú dlhšie, nie preto, že sa u nich častejšie tvorí Alzheimer.

Vek

Najväčším rizikom pri vývoji Alzheimera je vek, pretože čím sú ľudia starší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie Alzheimer. Polovica ľudí starších ako 85 rokov má Alzheimera.

Výskyt

Podľa Alzheimerovej Asociácie, výskyt (počet nových prípadov) Alzheimera sa za jeden rok vo vyšších vekových skupinách značne zvyšuje. Vo veku 65 – 74 pribudne 53 prípadov z 1000 ľudí, vo veku 75 – 84 pribudne 170 prípadov z 1000 ľudí a vo veku viac ako 85 rokov pribudne za rok 231 nových prípadov z 1000 ľudí.

Rasa

U Hispáncov a Afroameričanov je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie Alzheimer, než u ľudí s bledou pokožkou. Výskum ukazuje, že tieto odlišnosti existujú pravdepodobne z dôvodu zdravotného stavu ako napríklad vysoký tlak alebo diabetes, a takisto úroveň vzdelania. Štúdie taktiež vravia, že viac ľudí s Alzheimerom, ktorý im ešte nebol diagnostikovaný, no majú ho, sú ľudia, ktorí nemajú bielu pokožku.

Cena

Predpokladá sa, že náklady na starostlivosť o ľudí s Alzheimerom v Spojených štátoch boli za rok 2012 asi 200 biliónov dolárov.

Opatrovatelia

Približne 15 miliónov ľudí sú neplatení opatrovníci starajúci sa o osobu s Alzheimerom a okolo 60% z nich sú ženy. Väčšina z nich je staršia ako 55 rokov, ale niektorí opatrovatelia sú mladší a starajú sa aj o staršiu generáciu aj ich vlastné deti.

Experti taktiež odhadujú, že asi 800 tisíc dospelých s Alzheimerovou chorobou žijú sami a asi polovica z nich nemá opatrovateľa.

Dĺžka života

V priemere žijú ľudia s Alzheimerom 8 – 10 rokov po tom čo im bol Alzheimer diagnostikovaný, ale choroba môže postupovať od 2 až do 20 rokov.

Ako často sa u niekoho vyvinie Alzheimer?

V priemere každých 68 sekúnd sa v USA u niekoho vyvinie Alzheimer. Do roku 2050 sa u niekoho vyvinie Alzheimer každých 33 sekúnd.

Svetová populácia

Predpokladá sa, že 36 miliónov ľudí žije s Alzheimerom, a ak bude súčasné tempo pokračovať, do roku 2030 bude na svete až 66 miliónov ľudí, ktorí budú postihnutí Alzheimerom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať: